Вести

 • Седми национален попис - Кина има вкупно население од 1411,178 милиони

  Кина го заврши својот седми национален попис на населението, главната цел е сеопфатно да се дознае бројот, структурата и дистрибуцијата на населението во Кина. (1)Вкупно население. Вкупното население на Кина беше 1.411,178 милиони. Просечната годишна стапка на раст изнесуваше 0,53%, 0,04% п...
  Прочитај повеќе
 • Многу текстилни нарачки во странство се преместени во Кина поради индискиот СОВИД-19

  Индија доживува нова епидемија на СОВИД-19. И во вонредна состојба се соочува со недостиг на вакцини, мутација на вирусот и недостиг на медицински ресурси. Ескалацијата на епидемијата во земјата има ограничено влијание врз глобалниот синџир на снабдување, додека кинеската текстилна и ...
  Прочитај повеќе
 • Јапонските медиуми известуваат: MUJI ќе продолжи да користи памук од Ксинџијанг

  Ryohin Keikaku Co., Ltd, матичната компанија на водечкиот јапонски бренд MUJI, планираше да издаде нова изјава на 14 април за употребата на памукот Ксинџијанг. Во соопштението се вели дека компанијата нарачала агенција од трета страна да спроведе локална истрага во Ксинџијанг и не открила никакви прекршувања. На ...
  Прочитај повеќе
 • Потеклото на Први мај

  Доаѓа Први Мај, па од каде потекнува Први мај? На 1 мај 1986 година, повеќе од 216.000 работници во Чикаго ја добија својата битка за осумчасовен ден. Во јули 1989 година, Втората интернационала објави дека 1 мај секоја година ќе биде назначен за Меѓународен ден на трудот. Меѓународниот ден на трудот, исто така познат...
  Прочитај повеќе
 • Цените на нафтата повторно паѓаат бидејќи епидемијата во Индија се влошува

  Цените на нафтата повторно паднаа по влошувањето на појавата на СОВИД-19 во Индија. Тоа ја зголеми загриженоста во врска со закрепнувањето на побарувачката. Фјучерсите на сурова нафта во Европа и во САД, сепак, беа надвор од најниските сесија, бидејќи некои аналитичари велат дека ОПЕК + може да го одложи постепеното зголемување на производството. Comex West Texas Light Јуни...
  Прочитај повеќе
 • Јапонија почна да ја испушта прочистената вода од Фукушима во морето

  Јапонија ќе започне да испушта повеќе од 1 милион метрички тони прочистена радиоактивна вода од нејзината уништена нуклеарна централа Фукушима во океанот за две години, соопшти владата во вторникот - план што се соочува со противење дома и предизвика „голема загриженост“ во соседната земја. ..
  Прочитај повеќе
 • Лажни џебови на облека

  Кога носите фустан или панталони и се обидувате да ги закопате рацете во џебот, сфаќате дека во него нема вистински џеб. Мора да е навистина чудно. Овој вид на илузии се многу вообичаени во облеката, што понекогаш може да создаде илузии. Кога вистинските џебови се толку практични, зошто облеката ...
  Прочитај повеќе
 • Товарниот транспорт од Кина до САД расте за 250%!Глобалниот контејнер за испорака сè уште има недостиг!

  Контејнерот има целосен процес на работа во меѓународното тргување нормално и исто така претставува „барометар“ на глобалната трговија. Меѓутоа, под влијание на „Ковид-19“ процесот падна во неред. Недостигот од контејнери и нерамномерната распределба на контејнерите исто така ...
  Прочитај повеќе
 • Извозот и увозот го одржуваат добриот момент на раст во К-1

  Надворешната трговија на Кина се очекува да го одржи својот нагорен момент во првиот квартал. Неодамнешното истражување спроведено од страна на министерството на повеќе од 20.000 извозно ориентирани компании низ Кина покажа дека тие имале повеќе нарачки отколку истиот период пред една година, во периодот од јануари до март. Ма...
  Прочитај повеќе
 • Спортот одржливо создаде брендови за активна облека за вашиот следен тренинг

  Како и белите маици и пот, има тони можности и опции кога купувате опрема за вежбање. Меѓу нив, постојат некои брендови кои произведуваат еколошка облека која е етичка, одговорна или и двете, создавајќи добро изработени и прилично ценети опции кои не го жртвуваат стилот или не потфрлаат ...
  Прочитај повеќе
 • Американскиот продавач на долна облека ќе отвори повеќе продавници во Кина

  Со приближувањето на летото и пандемијата COVID-19 под подобра контрола во Кина, сè повеќе луѓе се одлучуваат за патувања на море, одат во базени и користат други видови забава на база на вода за да уживаат во одморот. Оваа година домашниот туристички пазар треба да заживее ...
  Прочитај повеќе
 • Интертекстилен саем во Шангај

  Ние, Hangzhou Shangxiang Textile Co. Ltd, учествувавме во Shanghai Intertextile од 17 март до 19 март 2021 година. Вообичаено, на изложбата присуствуваме двапати годишно, освен минатата година поради COVID19. Накратко воведете ги главните ткаенини со кои се занимаваме како подолу: Ткаени: TR со/без спандекс, Поли со/без рачка...
  Прочитај повеќе
12 Следно > >> Страница 1/2